Odkaz / Odkaz / Odkaz / Odkaz / Odkaz / Odkaz

Berte prosím v podtaz autorská práva.
Všechny mé články, výtvory a veškerý obsah
blogu je autorský a bez mého svolení nebo
bez uvedení zdroje ho prosím nezveřejňujte na svém blogu.

Co čtu

Z neznámých důvodů

15. května 2011 v 9:54 | El
Autorka: Zdena Frýbová

Rodiče Anny Berkové jsou oba dva významní a velmi talentovaní mladí architekti. Žijí jen pro práci a to, že mají devítiletou Aničku si sotva uvědomují. Paní Berková je velmi krásná, iteligentní a schopná žena, která si svůj život umí zařídit. Bohužel, její sestra Lucie nikoliv. Nemá nikoho kromě jí a "přítele" Marka. Vůbec si ale nepřipouští, že Marek o ní nestojí a donutí ho jít s ní na návštěvu k Berkovým. Tam se mladý doktor seznámí s holčičkou, která ho okouzlí a připoutá ho k sobě. Setkal se s Ankou.
Anka přirozeně trpí nedostatkem zájmu, a paní Berková jí tedy občas předává do rukou hodné tetě, která žije v ulici sama. Je to rodilá francouzka co nikdy nemohla mít děti, a Aničku si zamiluje. Jelikož dívenka je velmi bystrá, brzy jí teta začne učit francouzky, a Berkovým se jeví příležitost, jak se Aničky zbavit na ještě větší dobu. Nacpou jí k tetě a později jí umožní studium ve Francii, kde se Anka seznámí s panem Dutourdem a jeho rodinou. Stane se nejlepší kamarádka jejich dcery a obě se nadchnou pro práci pana Dutourda který je biochemik. Slíbily si, že každá z nich se stane slavnou biochemičkou, a to se taky za několik let splnilo.

Když bylo Ance patnáct let, rodiče jí tragicky zahynuli v autě. Neměla nikoho, teta co jí učila francouzky zemřela. Jediný žijící příbuzný byla tedy teta Lucie, co stále uháněla Marka ale ta jí neměla ani trochu ráda. Marek Aničce od návštěvy před šesti lety často volal, a tak se jevilo přirozené, že Ance nabídl, aby u něj žila. Ta jeho nabídku přijmula a postupem měsíců se z nich stal velmi dobře fungující pár. Jednoho dne, po vystudování VŠ, ale Anička zmizela, na stole nechala jen dopis, že si našla jiného přítele. Marek tomu absolutně nerozumí, a jeho život je v troskách.

Anka nastoupí do ústavu Teoretické a aplikované biochemie, kde se velmi rychle pro svou až dětinskost zabydlí. Nadřízený Prokop z nejdříve není příliš nadšený, Anička je stejně jako on paličatá, neustupná a výbušná. Jenže je také nesporně talentovaná a inteligentní, a tak jí přijme do své laboratoře zabývající se antimetabolity. Za rok si Prokop sežene dva svérázné biochemiky, Zámiše a Forejta, a spáruje je s Aničkou. Ta s nimy bezvadně vychází a přichází jejch první velký úspěch - vymysleli nový, levný a rychlý test na teratogenicitu (škodlivost látek na plod vyvíjející se v těle matky). Anka se seznámí s manželkou Prokopa, Hedou a jejich čtveřice každý týden jezdí na chatu a Anička se začíná vzpamatovávat z šoku, kvůli kterému opustila Marka. Je si jistá, že už nikdy nebude moct žít s mužem. To se ale změní, když potká ředitele ústavu. Nakonec se spolu domluví, že se vezmou, protože z toho každý bude něco mít. On totiž pan ředitel je minulosti velmi pošramocená bytost. Za několik let manželství se to projeví, a Anka ho uvážlivě zabije.

Knížka Z neznámých důvodů mě nadchla od začátku do konce. Je to podobný žánr, jako romány od Artura Hayleye, pojednávají o pracovním prostředí jehož pozadí je velmi dobře prozkoumáno. Spisovatelka Z.Frýbový v knize mapuje příběhy několika lidí a charaktery jsou dost propracované. Kupříkladu Anka, to je strašně svérázná bytost. Při čtení jsem jí nejdřív měla hodně v oblibě, ale postupem času už sem jí tolik ráda neměla, protože byla dost dětinská a lidi kolem sebe absdolutně nerespektovala. Přesto, na konci knihy mi došlo, že to vlastně byla chudák holka. Celkově je tenhle sociologistický román od začátku do konce napínavý, a i přes rozsah (500 stran) je stále čtivý. Chvílemi bylo obtížné zorientovat se v množství cizích názů, a tak se přeskakovala části, kdy někdo zaujatě vyprácí o složitém biochemickém problému. Jinak ale za sebe musím vřele doporučit.

Známka: 10/10

Mrtvý pohled/Doll's Eyes

30. března 2011 v 16:40 | El
Autor: Bari Wood
Počet stran: 319

Poslední dobou nemám moc co ke čtení, zrovna sem si vypůjčila ze školní knihovny Zločin a trest ale nějak se mi nechce do čtení takové objemné literatrury, tak sem sáhla do knihovny rodičů a vytáhla zrovna tuhle knihu. Nečekala sem, že zrovna u rodičů najdu detektivku s takovým množstvím krve.

Eva Tildenová-Kleinová je velice bohatá dáma. Je neotřelým způsobem krásná, má obrovské sídlo se služebníky, krásná auta, příbuzné, co jí vždy podrží, nádhernou zahradu, skvělé sousedy...
Takže by se mohlo zdát, že její život je prostě skvělý. Jenže ona, a celý její rod je zasažen kledbou. Nebo jí to tak alespoň přijde, pro spoustu jiných lidí je její "nadání" velice užitečné. Eva totiž dokáže vidět věci minulé a věci budoucí. To od ní odlákalo jejího manžela, který, ač jí miluje, nedokázal snést to, že o něm ví naprosto cokoliv. Věděla, že se jen vymlouvá že ho bolí hlava aby nemusel na nudný večírek nebo jak nevinně flirtoval se svojí sekretářkou, Odstěhoval se od ní nakonec do malého města a tam si pronajal dům v zátoce Raven lake. Eva mu často volá aby zjistila jak se mu daří. Jednoho dne jí ale nezvedne telefon a ona se rozhodne za ním jet. Jednak proto, že má o něj strach a jednak proto, že si myslí, že je těhotná. Vydá se na čtyřhodinovou cestu a když konečně dojede k jeho domu, opět ji dožene její "nadání". Omylem se dotkne houpačky a uvidí ženu s rozpáraným břichem v lese, jak volá o pomoc. Okamžitě spolu s manželem zavolají policii a vymyslí si báchorku že se ztratila v lese a uviděla tu ženu a jejího vraha, jak utíká pryč do lesa. Časové údaje ale nesoulasily, a tak policista Dave Latovsky na Evu uhodil a musela mu přiznat že to jen "viděla" a pověděla mu svém "nadání". On jí zprvu nevěřil ale když se ho dotkla, zjistila o něm spoustu věcí.
Tak se společně vydávají na lov masového vraha, jen s pomocí Eviny schopnosti vidět věci co jiní nevidí. Cestu jim zkříží sám vrah, který se dozví že po něm Eva a Latovsky jdou. Dave utrpí citovou ránu, protože vrah-doktor Adam Fuller zabije svého psychiatra který údajně zná jméno vědmy, která po něm pátrá. Schodou okolností byl psychiatr nejlepší přítel Latovského. Ten se s ještě větší vervou pouští do případu...

Kniha je téměř od začátku do konce protkána krví a vraždami. Spisovatelka s neuvěřitelnou barvitostí popisuje všechny vrahovi činy, až se mi z toho několikrát zvedl žaludek. K doktoru Adamovi, vrahovi "Žen v lese" mám ale celkem rozporuplný vztah. V prologu totiž bylo popisováno, že jeho matka ho týrala ještě jako malé dítě a až po tom, co zemřela, začal konečně normálně žít. Jako každý, devítiletý chlapec. Nedokážu si tedy pomoct, a musím k němu cítit určitý soucit. Spisovatelka dokázala celkem zaujmout ale někdy to s těmi nechutnými detaily přeháněla až do absurdity. Také psaní kapitol a popisování několika příběhů bylo místy chaotické a člověk se v tom trochu strácel. Co mě osobně vadí u knih bývá přílišné množství jmen ale u tohoto titulu to bylo ještě celkem dobré, až na příbuzné Evy, u těch sem trochu tápala ale nebyli nijak důležití. Celkově je kniha spíše pro otrlejší povahy co snesou fráze typu "Půl hodiny koukala na to, jak jí osychají střeva".

Hodnocení: 7/10
 
 

Reklama